احتمال انفجار پرتو گاما دو ستاره درون نزدیکی زمین

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، انفجار اشعه گاما یکی از پرانرژی‌ترین وقایع درون اعماق کیهان هست. از آنجایی که این انفجار به صورت ناگهانی رخ می‌دهد معمولا ازبرای این نوع انفجارها هشدارهایی داده نمی‌شود ولی اکنون ستاره‌شناسان نشانه‌هایی از یک منظومه ستاره‌ای بسیار نزدیک به زمین که ممکن هست هر لحظه منفجر شود، کشف کردند.

براساس گفته «نیواطلس»، منبع ها احتمالی انفجار پرتوهای گاما می‌تواند «ابرنواختر» یک ستاره یا برخورد دو ستاره نوترونی باشد که اغلب بسیار دورتر و درون اطراف کهکشان ما رخ می‌دهد.

به نظر می‌رسد دو ستاره‌ای که درون این منظومه ستاره‌ای دیده شده، منبع ها انفجار پرتو گاما درون آینده باشد. این ستاره‌ها درون مسافتی ۸ هزار سال نوری و درون داخل مسیر شیری قرار دارند.

«بنجامین پاپ» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: احتمال دارد این منظومه ستاره‌ای نخستین درون نوع خودش باشد که تاکنون درون کهکشان ما کشف شده هست. این نوع منظومه‌ها معمولا درون کهکشان‌های جوان‌تر و بسیار دورتر از ما قرار دارند.

«پیتر توتیل» یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: درون آخر ما نمی‌توانیم از آنچه که درون آینده ازبرای این ستاره‌ها رخ می‌دهد، مطمئن باشیم. ممکن هست این ستاره‌ها سرعت کمی داشته باشند و به جای یک انفجار پرتو گاما به صورت یک ابرنواختر معمولی منفجر شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *