بازخوانی تاریخ پرافتخار مبارزات ضد استکباری ملت بزرگ ایران از سوی قشر دانشجو

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای فرارسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو را گرامی داشت.

متن کامل این بیانیه به شرح ذیل هست:
 «روز ۱۶ آذر که به درستی روز دانشجو نام گرفته هست؛ درون تاریخ مبارزات استقلال طلبانه ملت بزرگ ایران روزی توام با حزن و افتخار تلقی می‌شود؛ حزن ناشی از شهادت سه فرزند بیگناه این ملت و افتخار تدقیم شهید ازبرای مبارزه با آمریکا و دولت کودتا.

شصت و پنج سال پیش و تنها پس از ۳ ماه از کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا، به عنوان فاتح این کودتای ننگین ازبرای عنوان حمایت همه جانبه آمریکا از رژیم پهلوی وارد ایران می‌شد و دولت کودتا هم به قصد ابراز مراتب سرسپردگی خود به آمریکا تمام برنامه‌ریزی‌ها را ازبرای یک استقبال باشکوه ترتیب داده بود.

ولی آنچه درون محاسبات آن دولت نامشروع و آمریکای جهانخوار دیده نشده بود؛ روحیه عزت طلب و مدافع استقلال دانشجوی ایرانی بود و همین روحیه درون روز ۱۶ آذر از حنجره دانشجویان دانشگاه تهران فریاد زده شد و سه دانشجوی مبارز شهیدان “بزرگ نیا”، ” قندچی” و ” شریعت رضوی” درون دانشکده فنی دانشگاه تهران به ضرب گلوله ماموران دولت کودتا درون خون خود غلطیدند و جرعه شهادت نوشیدند.

از آن تاریخ تا امروز ملت قدرشناس ایران همیشه یاد این فرزندان شهید خود را گرامی داشته و درون همه برهه‌های حساس تاریخ معاصر و هر گاه عزت و استقلال کشور عزیزمان درون تهدید بود؛ همان روحیه عزت طلب و مدافع استقلال کشورمان را از تهدید رهانیده هست.
درون جریان مبارزات منجر به پیروزی انقلاب اسلامی و درون طول چهار دهه حیات پرافتخار نظام اسلامی و درون مواقف حساسی مانند دفاع مقدس، جهاد علمی، ترویج فرهنگ اسلامی همیشه دانشجوی مسلمان ایرانی درون خط مقدم بوده و  نشان داده هست که خون و یاد همیشه جاوید شهدای ۱۶ اذر هیچگاه فرو ننشسته و تضعیف نشده هست.

امروز و درون برهه حساس و حیاتی نبرد اقتصادی آمریکای جهانخوار بر علیه عزت و استقلال ملت ایران، باز هم دانشجوی مسلمان ایرانی درون خط مقدم دفاع از آئین و میهن خود ایستاده هست و به حول و قوه الهی درون این نبرد نابرابر نیز سربلند و پیروز خواهد بود.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و همه شهدای دفاع از عزت و سربلندی ملت مسلمان ایران؛ دانشجوی مسلمان ایرانی را به بازخوانی تاریخ پرافتخار مبارزات ضد استکباری ملت بزرگ ایران به قصد تقویت و تعمیق روحیه ضد استکباری درون این قشر پویا و پیشرو فرا می‌خواند.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *