تغییر ذهن میمون‌ها؛ روش تازه ازبرای درمان آلزایمر

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که امواج کم‌شدت فراصوت می‌تواند با تاثیر بر نواحی ویژه‌ای از مغز فرایند تصمیم‌ گیری حیوانات را تغییر دهد.

براساس گفته «نیواطلس»، محققان به تازگی شروع به جستجوی اثراتی از امواج فراصوت با شدت کم بر روی مغز کردند. اگرچه به طور معمول این امواج ازبرای تصویربرداری پزشکی شناخته شده‌اند ولی می‌توانند تنظیمات فعالیت مغز را تغییر دهند و درمان موثری ازبرای آلزایمر و زوال عقل باشند.

«السا فورگانان» سرپرست دانشمندان این مطالعه گفت: امواج فراصوتی مرحله ابتدایی و غیرتهاجمی روش درمانی تازه هستند که پتانسیلی ازبرای بهبود زندگی میلیون‌ها بیمار مبتلا به بیماری‌های روانی دارند.

محققان درون این آزمایش بر روی فرایند شناختی به نام «تفکر خلاف واقع» تمرکز کردند که بخشی از فرایند تصمیم‌گیری ما هست و درون آن سناریوهایی را ارزیابی می‌کنیم که جایگزین تجربه فعلی ما هستند. این فرایند شناختی ویژه، ازبرای کمک به تشخیص تمام گزینه‌های پیش روی ما و انتخاب درست حیاتی هست. دانشمندان بر این باورند که بیماران مبتلا به اختلالات روانی رفتارهای ناکارآمدی را تکرار می‌کنند و از فرایند شناختی «شرطی خلاف واقع» رنج می‌برند.

طبق این گفته، محققان درون این مطالعه رفتار چهار میمون را مورد تحقیق قرار دادند و دریافتند که فعالیت عصبی قشر مخ، ازبرای تاثیر بر تفکر خلاف واقع ضروری هست. سپس آنها از امواج فراصوت با شدت کم استفاده کردن کردند تا فعالیت عصبی را درون بعضی نواحی مغز تغییر دهند و تصمیم‌گیری‌های متفاوتی را داشته باشند.

سرپرست محققان این مطالعه گفت:  امیدوارم تا بتوانیم به زودی این آزمایشات را بر روی انسان‌ها انجام دهیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *