تنگی نفس همراه با سرگیجه؛ فاکتورهای پرخطر لخته شدن عروق خونی

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، اگرچه لخته شدن خون می‌تواند به جلوگیری از خونریزی‌های شدید کمک کند ولی به همان اندازه می‌تواند مضر و خطرناک باشد.

براساس گفته «مدیکال دیلی»، درصورتیکه لخته شدن خون درون سیاهرگ‌های عمقی بدن رخ دهد، وضعیتی به نام «ترومبوز سیاهرگی عمقی» را ایجاد می‌کند.

«لوئیس ناوارو» موسس مرکز درمان رگ درون نیویورک‌سیتی گفت: از آنجایی که لخته شدن خون می‌تواند دردناک و بسیار خطرناک باشد از همین رو تشخیص علائم آن با اهمیت هست.

طبق این گفته، درون اینجا با بعضی از علائم لخته شدن خون آشنا می‌شوید.

ورم یکی ازپاها

«پاتریشیا واسالو» استادیار قلب‌شناسی دانشگاه «نورت‌وسترن» گفت: درون بیشتر موارد لخته شدن منجر به ورم پا، به خصوص درون زیر زانو می‌شود. دلیل این مشکل این هست که خون درون رگ لخته شده و نمی‌تواند به قلب شما بازگردد بنابراین فشار خون سبب می‌شود تا مایع وارد بافت پا و درون نتیجه تورم پا شود.

 

تغییر رنگ پوست

به هنگام مسدود شدن جریان خون،‌ تغییر رنگی درون پوست رخ می‌دهد و رنگ پوست کبود، بنفش یا قرمز می‌شود. درصورتیکه این تغییر رنگ همراه با خارش یا گرم شدن باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

تنگی نفس

درون پی لخته شدن رگ‌های خونی، اکسیژن کاهش می‌یابد و فرد با سرفه‌های شدید و مشکلات تنفسی مواجه می‌شود که درصورتیکه این علائم با سرگیجه همراه باشند می‌تواند نشانه‌ای از لخته شدن خون درون ریه‌ها باشد و باید فورا با اورژانس تماس گرفته شود.

درد درون یکی از پاها یا بازوها

این نوع درد به خودی خود اتفاق می‌افتد و با علائم تغییر رنگ و تورم همراه هست. متاسفانه درد ناشی از لخته شدن خون به آسانی با درد گرفتگی عضلانی غلط گرفته شده و به درستی تشخیص داده نمی‌شود، و به طور ویژه‌ای خطرناک هست.

دردشدید قفسه سینه

زمانی که لخته‌های خون به سمت ریه‌ها حرکت کند منجر به انسداد جریان خون ریوی (آمبولی ریه) می‌شود که علائمی شبیه به هجوم قلبی دارد.

گفتنی هست؛ داشتن این علائم نشانه قطعی ازبرای لخته شدن خون نیست و شما درون صورت مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه کرده و تشخیص نهایی توسط پزشک صورت گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *