توجه به حریم خصوصی افراد و مدیریت هوشمند تماس‌ها با سامانه کانکت شریف

درون دنیای امروزی که تلفن و خطوط تلفنی اساس ارتباطات روزمره انسان‌ها را تشکیل می‌دهد علاوه بر بهره‌گیری از تکنولوژی روز توجه به موارد دیگر نیز حائز اهمیت هست. این پیشرفت و توسعه تکنولوژی سبب تغییر مرزهای حریم خصوصی افراد شده‌هست، به طوری که گاه شهروندان جوامع را دچار چالش می‌کند. بنابراین باید راهکاری ارائه شود تا علاوه بر استفاده کردن از آخرین پیشرفت‌های دنیای مدرن، حریم خصوصی افراد نیز حفظ گردد. درون این راستا تیم کانکت شریف درون پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف آخرین دستاوردهای دنیای مدرن و جدیدترین پژوهش‌های محققان و متخصصان کشور را با به‌روزترین شیوه ممکن به راهکارهایی کاملا هوشمند و جامع تبدیل کرده‌اند. درون همین خصوص خبرنگار رابطه ها عمومی گفتگویی با دکتر ایمان غلامپور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف انجام داده‌هست که درون ادامه می‌خوانید.

دکتر ایمان غلامپور دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیئت علمی پژوهشکده الکترونیک درخصوص گروه کانکت شریف گفت: گروه پژوهشی/مهندسی راهکارهای هوشمند شریف، متشکل از تنی چند از اساتید، فارغ التحصیلان، مهندسان و دانشجویان برتر هست که درون طول مدت وقت فعالیت خود کوشیده هست درون نزدیک کردن فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه به احتیاج‌های صنعت گام بردارد.

مدیر گروه کانکت شریف گفت: بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای روز دنیا درون زمینه علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، سامانه‌های هوش مصنوعی، سامانه‌های هوشمند نهفته درون جهت رفع نیازهای صنعت و جامعه، توصیفی جامع و کوتاه از رسالت این گروه هست.

دکتر غلامپور درون ادامه گفت: یکی از فعالیت‌های این گروه، طراحی و ساخت سامانه کانکت شریف هست. این سامانه، ابزاری امن و قابل اعتماد ازبرای حفظ حریم خصوصی و نظارت بر تماس‌های تلفنی اعضای یک گروه یا سازمان با مشتریان درون خارج محیط اداری هست.

سامانه کانکت شریف یک سرویس مخابراتی هوشمند هست که سرویس مرکز تلفن سیار را ازبرای موسسات فراهم می‌کند. هر موسسه یا شرکتی که خدماتی خارج از ساختمان‌های خود به مشتریان ارائه می‌کند می‌تواند از این سرویس استفاده کردن نماید. درون این سرویس وقت، تعداد زنگ‌ها قبل از برداشتن تلفن و فایل صوتی هر تماس ثبت می‌شود. سپس یک سیستم هوشمند فایل‌های صوتی را از نظر احساسات و نحوه صحبت کردن طرفین ارزیابی و نتیجه را ثبت می‌کند.

استادیار پژوهشکده الکترونیک، سامانه کانکت شریف را از لحاظ اطلاعات فنی اینگونه توصیف کرد: تحلیل فنی سامانه کانکت درون دو قسمت کلی دشوار‌افزار و نرم‌افزار تشریح می‌گردد. از لحاظ دشوار‌افزار کانکت به طور کامل بر روی سیستم عامل خصوصی سازی شده (بر مبنای هسته لینوکس) طراحی گردیده هست به همین دلیل همه پردازنده‌هایی که قابلیت پشتیبانی از سیستم عامل لینوکس را داشته باشند قادر به اجرای این نرم‌افزار خواهند بود. این سیستم عامل توسط تیم امنیت گروه کانکت خصوصی سازی شده هست و درون آن همه ماژول‌ها و درایورهای اضافی حذف شده و ماژول‌های امنیتی خاص توسط این گروه پیاده سازی و بر روی این سیستم عامل قرار داده شده ‌هست.

وی افزود: این سامانه به همراه یک داشبورد مدیریتی ارائه می‌گردد که امکانات تحلیل داده‌ها، ارزیابی و تصمیم‌گیری را فراهم می‌آورد.

مدیریت گروه شریف سیستم اذعان داشت: بصورت خلاصه سامانه کانکت؛ یک مرکز تلفن سیار و خارج از ساختمان های سازمان‌ها و شرکت‌های سرویس‌دهنده هست که با استفاده کردن از تکنیک‌های مختلف پردازش صوت می‌تواند به تجزیه و تحلیل احساسات درون مکالمه، لحن و محتوای آن نظارت کند، همچنین مشتریان بالقوه این سیستم را می‌توان؛ شرکت‌های تاکسی تلفنی، فروشنده‌های اینترنتی، شرکت‌های خدماتی و… دانست.

وی گفت: این سیستم به کمک کتابخانه توابع اینترنتی پیاده‌سازی شده آن، به سادگی قابل تجمیع با سیستم‌های موجود درون شرکت‌ها و موسسات مختلف هست.

دکتر غلامپور درون خصوص تفاوت سیستم هوشمند سیار با دیگر نمونه‌های موجود گفت: سرویس‌های موجود بازار اغلب دارای مشکلات تکنیکال فراوانی هستند. درون سرویس تلفن هوشمند سیار علاوه بر رفع مشکلات تکنیکال، سیستم ارزیابی لحن تماس گیرنده و جواب دهنده، سیستم پاسخگویی به شکایات بر اساس تحلیل‌های خودکار و سیستم تحقیق آماری وضعیت برخورد گروه‌های مختلف نیز تعبیه شده‌هست. همچنین سفارشی سازی تحلیل و نحوه برقراری ارتباطات ازبرای سازمان‌ها و استفاده کردن‌کنندگان مختلف از دیگر امکانات سیستم تلفن هوشمند سیار هست.

وی درون خصوص تجاری سازی و ارائه این سامانه به بازار گفت: سرویس تلفن هوشمند سیار از سال۱۳۹۶ تکمیل و به صورت رسمی درون سرورها قرار گرفته هست. تاکنون شرکت‌های مختلفی از جمله دیجی کالا، الوپیک و … خواهان استفاده کردن از این سرویس بوده‌اند. دکتر غلامپور درون آخر صحبتهایش درون خصوص پروژه مذکور گفت: ما درون مسیر پیشرفت این پروژه مسیر تحقیق توسعه‌ای را طی کرده‌ایم و از جهات گوناگون نسبت به دیگر نمونه‌های موجود جلوتر هستیم. امیدواریم درون سال تازه موانع موجود درون مسیر تولید هم برداشته شود و بتوانیم درون قسمت فروش و عقد قرارداد نیز به نتیجه برسیم. وی موفقیت درون فرآیند تجاری سازی این محصول را مرهون همراهی و حمایت دکتر مختاری مدیر ارتباط با صنعت و کمک‌های دفتر توسعه و انتقال فناوری دانشکاه صنعتی شریف دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *