تولیدکنندگان گران ترین داروی دنیا از خود دفاع کردند

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از ای بی سی نیوز، تولیدکنندگان گران ترین داروی دنیا که ازبرای مقابله با یک بیماری ژنتیکی به کار می رود، می گویند این داروی ۲…۱ میلیون دلاری درون مقایسه با روش های جایگزین درمانی بیماری مذکور، ارزان قیمت تر هست. داروی یادشده ازبرای درمان بیماری آتروفی عضلانی نخاعی به کار می رود که یک بیماری عصبی ـ عضلانی نادر هست که با از دست رفتن اعصاب حرکتی و تحلیل‌رفتن عضلات همراه هست و اغلب موجب مرگ زودهنگام می‌شود.

این بیماری، به‌دلیلِ نقص درون ژن SMN1 ایجاد می‌شود که مسئولِ ساختِ پروتئینی به نام SMN هست که درون همه سلول‌های جانداران وجود دارد و ازبرای زنده ‌ماندنِ نورون‌های حرکتی ضروری هست. میزان اندکِ این پروتئین درون سلول‌ها، موجب از دست رفتنِ عملکرد طبیعی درون سلول‌های عصبیِ شاخِ قدامیِ نخاع شده و تحلیل رفتن عضلات را درون پی دارد.

مداوای هر نوزاد مبتلا به بیماری مذکور با استفاده کردن از داروی یادشده ۲…۱۲۵ میلیون دلار خرج درون بر دارد. شرکت سازنده این دارو مدعی هست با یک دفعه مصرف داروی یادشده مشکل نوزادان برطرف می شود. حال آنکه روش های درمانی دیگر مستلزم مصرف مکرر داروهای مختلف و پرهزینه هست.

 

داروی یادشده که توسط شرکت سوئیسی Novartis تولید شده، Zolgensma  نام دارد و استفاده کردن از آن بر روی کودکان زیر دو سال به تایید سازمان غذا و داروی امریکا نیز رسیده هست.

بیماری آتروفی عضلانی نخاعی هر سال تنها درون آمریکا ۴۰۰ نوزاد را مبتلا می کند و معمولا عوارض آن درون بدن پس از شش ماهگی نوزاد معلوم می شود. بنا بر عنوان شرکت سازنده، نوزادانی که داروی یادشده را مصرف کرده اند درون ادامه دوره زندگی خود شاهد هیچ موردی از تحلیل رفتن عضلات خود نبوده اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *