جلسه مشترک اساتید مدعو آلمان و اتریش با رییس و اساتید دانشگاه باقرالعلوم (ع)

به گفته رابطه ها عمومی دانشگاه باقرالعلوم(ع) جلسه مشترک اساتید مدعو از آلمان و اتریش با رییس و اساتید دانشگاه باقرالعلوم (ع) درون اتاق ریاست برگزار شد.

بر اساس این گفته درون این نشست، چهار تن از اساتید برجسته از آلمان و اتریش متخصص درون رشته های فلسفه، علوم سیاسی و علوم اجتماعی و الاهیات کاتولیک  حضور داشتند.

درون ابتدای این جلسه دکتر مریجی ضمن خیر مقدم به میهمانان، برگزاری گفتگوهای مشترک نخبگانی را زمینه ساز برقراری تعاملات فرهنگی و تمدنی فیمابین ایران و آلمان دانست و از دغدغه ها و تلاش های دانشگاه باقرالعلوم (ع) درون راستای برقراری تعاملات سازنده بینافرهنگی سخن گفت.

دکتر حمید پارسانیا از اعضای هیئت امنای دانشگاه نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور میهمانان درون دانشگاه به طرح پرسشی راجع به رابطه دین و عقل درون الاهیات کاتولیک و دنیای مدرن پرداخت.

وی تصریح کرد مسیری که دنیای مدرن درون جواب به این سوال طی کرده با آنچه درون جهان اسلام رخ داد متفاوت هست؛ به چه دلیل که فیلسوفان بزرگ مسلمان از جمله ملاصدرا با ارائه نظریه اتحاد عاقل و معقول توانست بر بسیاری از مشکلات علمی و جواب نیافته قبلی فائق آید و مسیری متفاوت با آنچه غرب درون پیش گرفته به جهان اسلام اعطا کند.

درون ادامه پروفسور آرمین ویلدفویر استاد فلسفه دانشگاه کاتولیک کلن وستفالی نیز به تشریح نظریات اندیشمندان کاتولیک، پروتستان و همچنین فیلسوفان مدرن و پسامدرن نسبت به جایگاه عقل و رابطه آن با دین و وحی پرداخت.

وی همچنین از توضیحات دکتر پارسا نیا درون باره مباحث فلسفه اسلامی به خصوص بحث اسفار شگفت زده شده و از مسئولین دانشگاه باقرالعلوم (ع) و حوزه علمیه خواست تا این مباحث به دیگر زبانهای خارجی نیز ترجمه شود تا درون دسترس همگان قرار گیرد.

با توجه به اهمیت مباحث وهمچنین محدودیت زمانی موجود، درخواست اساتید آلمانی ازبرای سمینارها وهمایش های مشترک مطرح شد.

گفتنی هست درون این جلسه تعدادی از دانشجویان رشته فلسفه حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *