حضور دانشگاه شیراز درون نهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران میان الملل دانشگاه ها

نهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران میان الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهش و پارک های علم و فناوری با حضور دکتر محمدصابر خاقانی نژاد، رئیس…

نهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران میان الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهش و پارک های علم و فناوری با حضور دکتر محمدصابر خاقانی نژاد، رئیس مرکز همکاری های علمی میان المللی دانشگاه شیراز و دکتر جواد تشخوریان ، مدیر حوزه ریاست و رابطه ها عمومی دانشگاه شیراز ، درون دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

وزیر علوم، بررسی ها و فناوری دراین نشست با اشاره به مبادله دانشجویان با هدف گسترش ارتباطات میان المللی به عنوان یکی از برنامه های با اهمیت وزارت علوم، بر ایجاد زمینه های پذیرش دانشجویان غیرایرانی درون کشور تاکید کرد.

دکتر منصور غلامی با اشاره به لزوم تغییر رویکردها درون ارتباطات میان المللی گفت: طرح این موضوع بر مبنای تغییر شرایط وقت و قسمت هایی از اهداف هست و به قصد قدر نشناسی مدیران گذشته نیست.

وی با بیان اینکه همه تلاش های صورت گرفته درون دسترسی به اهداف علم و فناوری درون یک بازه زمانی چهل ساله صورت گرفته و طبعاً ازبرای دسترسی به این اهداف، مسائل و مشکلات مختلفی پیش روی مسئولان بوده هست، افزود: تحولات و تغییرات ایجاد شده طی سال های گذشته، ضرورت یک حرکت قوی و راهبرد تازه درون حوزه ارتباطات میان المللی را بیش از پیش ضروری می سازد.

دکتر غلامی با اشاره به جایگاه مطلوب کشور درون حوزه علم و فناوری درون جهان مطرح کرد: متاسفانه علی رغم وجود این جایگاه، امروزه کشور سهم قابل توجهی درون ارتباطات میان المللی درون حوزه علم و فناوری ندارد و این موضوع درون دو قسمت همکاری های مشترک علمی و رفت و آمدهای محققان مطرح هست.

وی درون ادامه به تبادل دانشجویان میان دانشگاه های داخل و خارج کشور به عنوان یکی از برنامه های وزارت علوم اشاره کرد و گفت: دانشجویان ایرانی درون دانشگاه های خارجی عملکرد مطلوبی داشته و به راحتی توسط دانشگاه های معتبر جهان پذیرش و مورد استقبال قرار می گیرند ولی متاسفانه اکنون ما درون زمینه پذیرش دانشجو از دیگر کشورها با حد مطلوب فاصله داریم و مقصد دانشجویان دیگر کشورها نیستیم و اگرچه دانشجویان غیرایرانی درون دانشگاه های ما تحصیل می کنند ولی این تحصیل بیشتر درون زمینه های مورد حمایت یا درون رشته های تخصصی و ویژه مانند زبان فارسی، ایران شناسی و تاریخ اسلام هست.

وزیر علوم با بیان اینکه یکی از وظایف وزارت علوم درون حوزه رابطه ها میان الملل، ایجاد زمینه پذیرش دانشجویان غیرایرانی هست، افزود: از جمله روش هایی که منجر به بهبود این شرایط می شود، ورود به دوره های همکاری مشترک و ایجاد شعبه هایی از دانشگاه های ایرانی درون کشورهای خارجی هست.

دکتر غلامی با تاکید بر وجود ظرفیت پذیرش دانشجویان درون دانشگاه های بزرگ کشور، مطرح کرد: براساس تاکیدات مقام معظم رهبری، برنامه های توسعه ای کشور و وزارت علوم، توسعه رابطه ها علمی و میان المللی، یکی از محورهای بسیار مهمی هست که حاصل توجه به آن، توسعه دیپلماسی علمی و گسترش علم و فناوری خواهد بود و امیدواریم از این طریق نتایج ارزشمندی را ازبرای کشور به ارمغان بیاوریم.


معرفی برترین دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز علمی کشور درون حوزه همکاری های علمی و میان المللی

درون ادامه این مراسم، برترین دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز علمی کشور درون حوزه همکاری های علمی و میان المللی معرفی و با حضور وزیر علوم از آن ها تقدیر شد.

براساس نتایج ارزیابی ها درون سال ۹۷ – ۹۶، دانشگاه تهران رتبه برتر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را کسب کرد و دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد، اصفهان، شهید بهشتی و تربیت مدرس نیز به عنوان دانشگاه های موفق معرفی شدند. همچنین از دانشگاه های از گیلان، الزهرا (س)، زنجان، علوم پایه زنجان، خوارزمی، قم، کاشان و کردستان به عنوان دانشگاه های درون مسیر موفقیت نام برده شد.

پژوهشگاه دانش های بنیادی به عنوان رتبه برتر پژوهشگاه ها و موسسه های پژوهشی و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نیز به عنوان رتبه برتر پارک های علم و فناوری کشور معرفی شدند. علاوه بر آن، از پژوهشگاه های پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی و پژوهشگاه مواد و انرژی به عنوان پژوهشگاه های درون مسیر موفقیت و از دو پارک پردیس و پارک علم و فناوری خراسان رضوی به عنوان پارک های علم و فناوری درون مسیر موفقیت، نام برده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *