دیپلماسی فضایی شاهراه عبور از چاله‌های فضایی

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، رضا کیانوش کارشناس مهندسی فضا درون یادداشتی مشکلات حوزه دیپلماسی فضایی را تحقیق کرد.
متن یادداشت کیانوش به شرح ذیل هست:

« یکی از مشکلات حوزه دیپلماسی فضایی درون ایران نداشتن چارچوب، به قصد حرکت درون یک محدوده تعریف شده هست. درون این قسمت ابتدا خواهان ریل گذاری و سپس بکارگیری توانمندی ها و نقاط قوت درون راستای چشم انداز و ماموریت های جامعه فضایی ایران هستیم.
قبل از پرداختن به چارچوب و محتوای دیپلماسی فضایی، بهتر هست اشاره ای مختصر به تعریف دیپلماسی داشته باشیم.
دیپلماسی به عنوان تدوین کننده و مجری سیاست خارجی، مغز متفکر قدرت ملی معرفی شده هست. بر این اساس دیپلماسی دارای چهار وظیفه اساسی هست که شامل انتخاب اهداف خود با توجه به قدرت بالفعل و بالقوه، ارزیابی اهداف سایر کشورها، انتخاب میزان سازگاری این اهداف و به کارگیری ابزار مناسب ازبرای دستیابی با اهداف خود هست.

دیپلماسی فضایی می بایست درون ذیل دیپلماسی علمی تعریف شود و علاوه بر هماهنگی با نهادهای مرتبط و استفاده کردن از ظرفیت دیپلماسی علمی کشور، با به کارگیری توانمندی های قسمت فضایی درون راستای اهداف کلان سیاست خارجی و برعکس با استفاده کردن از دیگر کارت های سیاست خارجی ازبرای افزایش توان فضایی کشور تلاش کند.
درون اسناد بالادستی مهمترین هدفی که ازبرای دستگاه دیپلماسی فضایی ایران انتخاب شده هست، قرار گرفتن درون جایگاه اول منطقه تا سال ۱۴۰۴ هست. قرار گرفتن درون این جایگاه خواهان شناسایی اهداف، فرصت ها و تهدیدهای بازیگران فضایی منطقه و رصد نقاط قوت و ضعف بالقوه و بالفعل داخلی هست. بر همین اساس ما خواهان پایش دائمی تحولات فضایی درون منطقه هستیم، ولی متاسفانه برنامه ریزی ها، بیشتر بر اساس سلایق شخصی مدیران هست نه نقشه مسیر و اسناد بالادستی و هم اکنون نه خود منطقه به درستی تعریف شده، نه نهادهای متولی درون این زمینه فعال هستند و نه دقیقا معلوم هست درون چه بخشی ایران می بایست درون جایگاه اول منطقه قرار داشته باشد. دستگاه دیپلماسی فضایی خواهان هدفگذاری، معماری و چینش توانمندی های داخلی هست. لذا ۴ هدف و رویکرد اصلی می بایست بطور دقیق درون ساختار دیپلماسی فضایی مورد اولویت بندی و تعریف قرار گیرد:
۱. رهبری و اعتبار
۲. توسعه و مدیریت منبع ها
۳. رشد و تنوع اقتصادی
۴. موفقیت های نظامی، راهبردهای دفاعی، زیرساخت های امنیتی و بحرانی
پس از تعریف رویکردها، خواهان انتخاب دقیق ابزارها و حوزه های قابل مصاحبه و حرکت درون مسیری از پیش طراحی شده هستیم. ازبرای نیل به این اهدف خواهان تفکیک این قسمت به ۵ حوزه هستیم، که عبارتند از:
به اشتراک گذاری داده های فضایی
استفاده کردن از استانداردها و مبانی مشترک
برنامه ریزی ازبرای انجام ماموریت های مشترک
انجام ماموریت های مشترک
به اشتراک گذاری زیرساخت ها، خدمت ها پرتاب، فنی و آزمایشگاهی
حقوق فضا
به اشتراک گذاری داده به معنای استخراج داده های فضایی از قبیل داده های تصویربرداری، مخابراتی و ناوبری، علمی(مدل جاذبه زمین، مدل مغناطیس اطراف زمین، شار خورشیدی…) و به اشتراک گذاری آن ها درون رابطه ها دوجانبه یا چند جانبه میان کشورها می باشد. بعنوان مثال کشور چین درون حال توسعه ماهواره های منظومه ای خود به نام BieDouاست، که می تواند از موضوعات مورد علاقه دو کشور باشد و درون قالب همکاری های اپسکو مورد مذاکره قرار بگیرد.
استانداردها زبان گفتگوی مشترک و از ملزومات اولیه ازبرای ایجاد یک رابطه پایدار و دائمی هستند. درون اتحادیه اروپا، سازمان فضایی اروپا (ESA) ازبرای همگرایی بیشتر این کشورها و هم افزایی توان این اتحادیه از استاندارد ECSS استفاده کردن می کند. درون کل ازبرای داشتن رابطه فنی می بایست ایجاد زبان مشترک را از اولویت های یک همکاری چندجانبه یا دوجانبه قرار داد. بعنوان مثال جامعه فضایی ایران سابقه زیادی درون استفاده کردن از استاندارد فضایی اروپا را دارد، لذا از این کارت برنده می تواند درون تعاملات خود بهره برده و درون داخل به تقویت این مزیت نسبی اهتمام ورزد.
سومین مقوله، انجام برنامه ریزی ازبرای انجام ماموریت های مشترک هست. درون این نوع از برنامه ها، دغدغه یا احتیاج مشترک میان چند کشور مبنا قرار داده می شود و هر کشور وسیله‌ای فضایی مورد احتیاج را با دانش بومی خود طراحی و عملیاتی می کند.

این نوع پروژه ها دارای اتاق عملیات مشترک هستند. بعنوان مثال می توان برنامه ماهواره های منظومه ای DMC، که توسط ۵ کشور الجزیره، نیجریه، ترکیه، انگلستان و چین اجرایی شده یا برنامه مشترک روسیه و آمریکا درون عملیات رندزو و داکینگ درون ایستگاه میان المللی فضایی را که هر دو کشور از دستورالعمل های پروازی یکدیگر مطلع شده را نام برد.

درون این قالب سطحی از همکارها بر اساس طرح دیپلماسی فضایی می تواند شکل بگیرد.
چهارمین موضوع انجام ماموریت مشترک هست. ازبرای انجام این برنامه ها، روش ها و ابزارهای گوناگونی وجود دارد. یکی از ابزارهای آن استفاده کردن از پلت فرم مشترک هست. بعنوان مثال کشورهای اروپایی تحت برنامه “Doublestar” محموله خود را بر روی باس چ
ینی قرار دادند.
درون این پروژه ها با استفاده کردن از تجهیزات و تسهیلات مشترک بدون احتیاج به کمترین اصلاحات ماموریت‌های مشترک انجام می گیرد.
پنجمین موضوع به اشتراک گذاری زیرساخت ها و خدمت ها پرتاب هست. ازبرای حضور دائمی درون میان بازیگران فضایی و استفاده کردن از تمام طیف ماموریت های فضایی، خواهان مراکز تست، تجمیع و مونتاژ و همچنین مراکز مستقل صحت سنجی کیفی قطعات مورد استفاده کردن درون فضا هستیم. درون این قسمت ایران می تواند بعنوان هاب منطقه ای درون حوزه خدمت ها آزمایشگاهی عمل کند. می تواند با توسعه قابلیت های پرتاب خود امکان بهره گیری از خدمت ها پرتاب را ازبرای کشورهای دوست و حتی رقیب را ایجاد نماید.
آخرین موضوع حقوق فضا هست. لزوم موفقیت درون این قسمت و صیانت از دارایی های فضایی ایران، استفاده کردن حداکثری از ظرفیت های بوجود آمده درون ۵ قسمت قبلی هست. ازبرای حضور مقتدرانه درون این قسمت، خواهان تحقیق دیگر معاهدات حقوقی، نوع مواجهه کشورهای سلطه گر، اجماع سازی کشورهای هم تراز فضایی، تقویت بینه علمی و دیگر برنامه ها هستیم.
پروژه هایی که درون ذیل هر کدام از ۶ قسمت ابزار ها و محورهای مصاحبه قرار می گیرند، بعضی از آن ها می‌توانند سبب افزایش اعتبار و عزت ملی و بعضی ها موجب ارتقاء سهم ما از بازار اقتصاد فضا شوند. نحوه حضور ما درون فضای میان المللی موجب انتخاب نوع برنامه، اولویت بندی آن ها، کشورهای هدف…می شود.

به عنوان مثال درصورتیکه با رویکرد اقتصادی، درحوزه به اشتراک گذاری زیرساخت و خدمت ها پرتاب، فنی و آزمایشگاهی وارد فضای میان المللی شویم، قابلیت پرتاب یک ظرفیت بسیار بزرگ هست، که تنها ایران و رژیم صهیونیستی درون منطقه غرب آسیا از این قابلیت برخوردار هستند و کشور ترکیه نیز به سرعت درون جهت دستیابی به این فناوری تلاش می‌کند. لذا می بایست این برتری ویژه حفظ و ظرفیت های تازه درون پرتاب تعریف کنیم، ولی شاهد هستیم که چندسالی هست، پرتاب ها بصورت پراکنده، خیلی محدود و همراه با ملاحظات سیاسی اتفاق می افتد و علاوه بر اینکه این قابلیت بصورت جدی مورد آسیب قرار گرفته، موجب بیکاری و مهاجرت نخبگان، صدمه به اعتبار فضایی، کاهش مستندات و نمایه های علمی…نیز شده هست. لذا با سرمایه گذاری درون این قسمت می توان عایدات زیادی درون حوزه اقتصاد فضا ازبرای کشور به ارمغان آورد و از انواع مشکلاتی که ذکر شد نیز جلوگیری کرد.
یا با درون نظر گرفتن رویکردهای توسعه و مدیریت منبع ها فنی و نگاه دفاعی-امنیتی درون حوزه ساخت انواع ماهواره ها و با وجود درون زا بودن، ما هم اکنون درون جایگاه اول منطقه قرار نداریم و متاسفانه حتی کشور امارات و عربستان با سرمایه گذاری‌های زیاد توانسته درون این حوزه توانمندی های خود را بطور قابل ملاحظه ای ارتقاء دهند و موجب تغییر توازن فضایی منطقه ای از منظر امنیتی، اقتصادی و سیاسی شوند که ازبرای حل این مشکل خواهان به گیم گرفتن دیگر کارت های خود درون سطوح مختلف ازبرای جبران وضعیت بوجود آمده هستیم. درون حوزه فضاپیمای سرنشین دار ما به مراحل خیلی خوبی رسیده بودیم ولی به دلیل وقفه چندین ساله، این مزیت نسبی هم با ورود بازیگران تازه همچون امارات به خطر افتاده هست. لذا درون انتها امیدارم ایران بتواند جایگاه واقعی میان المللی خود را مبتنی بر داشته ها و شایستگی هایی که دارد، بدست بیاورد.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *