ساخت فلز مایع کشسانی با قابلیت حرکت+ کلیپ

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، دانشمندان موفق به ساخت فلز مایعی شدند که قابلیت کشسانی درون انواع جهت‌ها را دارد و با یک آهنربای دستی هدایت می‌شود.

براساس گفته «سی‌نت»، انجمن شیمی آمریکا ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد فلز مایع درون یک فضای سه بعدی آزاد قادر به حرکت هست.

 

 

دانمشندان دانشگاه «بیهانگ چین» سرپرستی این پروژه را برعهده دارند. آنها ازبرای تولید این فلز ذرات آهن را به قطره کوچکی از گالیم، یندیوم و آلیاژی غوطه ور شده درون اسید هیدروکلریک اضافه کردند، سپس لایه‌ای از گالیم اکسید بر روی سطح قطره تشکیل شد که کشش سطحی فلز مایع را کاهش می‌دهد. این کار به فلز قابلیت کشسانی می‌دهد تا بتواند بدون تکه تکه شدن حرکت کند.

همان طور که ویدیو بالا مشاهده می‌کنید، با استفاده کردن از آهنربا می‌توان فلز مایع کشسان را به نحوی تغییر شکل داد که اتصال میان مدارها را برقرار کند. این فلز درون دمای عادی اتاق حالت مایع دارد.

گفتنی هست؛ بسیاری از فلزات مایع تنها می‌توانند به صورت افقی افزایش طول داشته باشند ولی فلز تازه قابلیت افزایش طول به صورت عمودی را هم دارد. علاوه بر این با استفاده کردن از دو آهنربا می‌توانید طول فلز مایع کشسان را تا ۴ برابر افزایش دهید.

طبق این گفته، محققان این پروژه معتقدند که این فلز می‌تواند درون ساخت‌ ربات‌های نرم کاربرد داشته باشد.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *