سیستم تحریک شبکه های عصبی توسط محققان ایرانی ساخته شد

عباس عرفانیان امیدوار استاد مهندسی پزشکی دانشگاه علم و صنعت ایران و رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران درون گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس افزود: یکی از پروژه‌های پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران طراحی و ساخت یک سیستم تحریک کننده عصبی منحصر به فرد هست. این سیستم قابلیت تولید سیگنال‌های تحریک الکتریکی درون سطوح مختلف میکرون و میلی آمپر را دارد و ازبرای تحریک مستقیم شبکه های عصبی، رشته های عصبی و تحریک عمقی مغز  به کار می رود، این درحالی هست که مهندسی عصبی از حوزه های گسترش یافته درون قرن ۲۱ درون زمینه علوم شناختی و مهندسی پزشکی هست که باهدف بررسی ها بنیادین درون زمینه  سیستم های عصبی و عصبی ـ عضلانی، گسترش روش های تشخیص، درمان و توانبخشی با استفاده کردن از روش های مهندسی فعالیت می‌کند درون واقع مهندسی عصبی  منشأ ایجاد یک فناوری، تحت عنوان فناوری عصبی شده هست.

وی افزود: سیستم تحریک کننده با استفاده کردن از اطلاعات دریافتی، شکل موج مناسب را ایجاد و از طریق الکترودهای تحریک به عصب یا عضله ارسال می‌کند.  با این سیستم و ارائه یک روش کنترل تازه ازبرای نخستین دفعه با کاشت الکترودها درون نخاع گربه، حرکت گام برداشتن ایجاد شده هست.

به گفته رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری عصبی ایران، این سیستم ۱۶ کانال تحریک مستقل و قابلیت برنامه ریزی توسط کامپیوتر را دارد. کامپیوتر درون هر واحد وقت، اطلاعات لازم را ازبرای تولید سیگنال مناسب تحریک به سیستم تحریک کننده ارسال می کند که هدف این فناوری، طراحی و ساخت ابزار میکروالکترونیکی هست که با ارتباط مستقیم با سیستم عصبی مرکزی یا اعصاب محیطی، کنترل خارجــی ارگان های بدن را به عهده می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: امروز مهندسی عصبی به عنوان یک روش موثر ازبرای رفع مشکلات افراد دچار ضایعه نخاعی از جمله مشکلات حرکتی، کنترل مثانه کنترل دفع، مشکلات قلبی ـ عروقی،  اسپاستیسیتی، زخم بستر و غیره مطرح هست به طوری که کاربرد فناوری عصبی درون توانبخشی و درمان، بسیار گسترش یافته هست و تحول شگرفی را درون زمینة توانبخشی بوجود آورده هست محصولات این تکنولوژی بسیار گران قیمت هست و از نیازهای ضروری جهت حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه محسوب می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *