شتابدهنده «آبان» افتتاح شد | خبرگزاری فارس

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، درون حاشیه بازدید از دستاوردها و گفت‌وگو با فعالان فناور مستقر درون شهرک های صنعتی پایتخت گفت: این بازدیدها با هدف شناخت نیازها و دغدغه‌های فعالان فناور و دانش بنیان، به صورت میدانی انجام می‌شود؛ تلاش می‌کنیم با شناخت و رفع نیازهای ساکنان زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، محیط جدیدی ازبرای نوآوری و کارآفرینی ایجاد شود.

ستاری از اهمیت وجود یک محیط ازبرای پروبال گرفتن نوآوری این کسب‌وکارها گفت و ادامه داد: دانش‌بنیان و استارتاپی‌ها بیش از هر چیز، خواهان یک محیط کسب و کار مساعد هست و باید خلاءهای بر سر مسیر این کسب‌و کارها برطرف شود.

رئیس ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و پیشرفته کشور، توانمندی و برتری شرکت‌های دانش‌بنیان را درون گروی نوآوری درون کسب و کارهایشان دانست و افزود: شرکت دانش بنیانی که می‌تواند ۵۰ موتور را درمدت وقت کوتاه، تعمیر اساسی کند و به شرکت هواپیمایی تحویل دهد منحصر به فرد هست. نمونه شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپی موفق کم نیست؛ حضور این شرکت ها درون سپهر اقتصاد کشور نویدبخش یک باور و اندیشه تازه درون تولید و کارآفرینی هست.

ستاری با اشاره به پررنگ شدن حضور دانش‌بنیان و استارتاپی ها درون اقتصاد کشور گفت: انتخاب شدن تعدادی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان درون انتخابات گذشته اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، نشان می دهد اقتصاد کشور درون حال پوست اندازی هست و نسل تازه کارآفرینان، اقتصاد را با نوآوری، اعتماد به‌نفس و خلاقیت خود، متحول می‌کنند.

حرکت استارتاپ‌های آب و انرژی با «آبان» شتاب می‌گیرد

رئیس ستاد آب، خشکسالی، فرسایش  و محیط زیست همچنین به شهرک صنعتی قدس درون جنوب غرب تهران رفت و شتاب‌دهنده آبان را افتتاح کرد.

آب یک مساله با اهمیت و حیاتی هست و ضرورت استفاده کردن بهینه از این منبع حیات قسمت، اهمیت استفاده کردن از نوآوری را دوصدچندان می‌کند. احداث واحدهای پتروشیمی و صنعتی که این حوزه را به آب و اقتصاد پیوند زده، فعالیت شتابدهنده «آبان» توسعه و تجاری سازی ایده های نوآورانه را درون حوزه آب و انرژی هدایت کرده هست.

برج‌های هیبریدی، نمک زدایی پساب و بازچرخانی پساب‌ها از جمله فناوری هایی هست که به کمک شتابدهنده آبان، وارد بازار تجاری می‌شود. 

این شتاب‌دهنده تمرکزش را بر روی استارتاپ‌های دشوار افزاری متمرکز کرده هست و زیرساخت های لازم ازبرای این که بتواند این استارتاپ ها را وارد بازار کند درون اختیار استارتاپ‌های قرار می‌دهد.

«آبان» با برگزاری یک دوره ۱۸ ماهه تجاری سازی، ورود این استارتاپ پها به صنایع هدف بر اساس یک مدل کسب و کار دانش بنیان را دنبال می کند.

این شتابدهنده که درون شهرک صنعتی قدس مستقر هست، همه نیازهای خود را درون شعاع ۵۰۰ متری دارد و از این ظرفیت‌ها ازبرای تولید محصول فناورانه بهره می‌برد.

۱۰ استارتاپ درون این شتابدهنده استقرار دارد که بیش از ۴۰ درصد از فناوران، فارغ التحصیل مقاطع دکتری دانشگاه صنعتی شریف درون حوزه‌های مکانیک و مهندسی هستند.

پتروشیمی، صنعت هدف استارتاپ‌های مستقر درون این شتابدهنده هست. بازار این صنعت درون دنیا ۶۹۰ میلیون دلار ارزش دارد و شتابدهنده ازبرای فروش ۲۸۵ میلیون دلاری هدفگذاری می‌کند.

همچنین استارتاپ ایراپ، درون گام‌های نخست تجاری سازی هست و تجهیزات امنیتی ازبرای مخازن تحت فشار را می‌سازد. این استارتاپ توانسته پس از ۲ سال تایید صنایعی مانند پتروشیمی امیرکبیر را دریافت و قرار دادی ۱۵۰ هزار دلاری ببندد.

تولید آندهای MMO کار یکی دیگر از استارتا‌ های مستقر درون این شتابدهنده هست و به پتروشیمی‌ها خدمت ارائه می‌کند.

گندزدایی آب‌های دریا که درون اصطلاح الکترولایزر آب دریا هست و گندزدایی آب‌های شرب از دیگر حوزه‌های مورد فعالیت ایراپ هست. فعالان این استارتاپ توانسته‌اند یک نمونه صنعتی را ازبرای تأمین آب شرب پتروشیمی امیرکبیر بسازند.

نمک زدایی آب دریا، الکترواکسیداسیون پساب‌های صنعتی، رسوب‌زدایی از لوله های انتقال از دیگر فناوری‌های استارتاپی هست که درون این شتابدهنده جان می‌گیرد و به مرحله تجاری سازی می‌رسد.

شتابدهنده آبان، ۱۲ شرکت دانش بنیان تولیدی و ۲۰ شرکت نوپا را درون افق خود می‌بیند و قرار هست ازبرای ۵۰۰ نفر از جوانان و نخبگان کشور شغل ایجاد کند؛ از این مسیر ۶۹۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی ازبرای کشور حاصل می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با حضور درون شهرک صنعتی پرند واقع درون جنوب تهران، گفت‌وگو با فعالان فناور مستقر درون شهرک‌های صنعتی را شروع کرد.

فعالان فناور شرکت دانش بنیان برق و الکترونیک پرتو صنعت، تولیداتشان درون حوزه ساخت مبدل‌های برق، کنترل کننده‌های موتورهای دوار را به معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ارائه کردند.

درایوهای آسانسوری که درون پله‌های برقی و آسانسورها به‌کار می‌رود توسط این شرکت دانش بنیان تولید شده هست و به گفته سازندگانش، کیفیتی مشابه نمونه اروپایی، ولی قیمتی به مراتب پایین‌تر دارد.

تپش نبض موتورهای دیزلی از این شرکت دانش بنیان شروع می‌شود. قطعات فلزی و آلیاژی تجهیزات اصلی موتورهای دیزلی درون کارخانه ریخته‌گری، تولید و می‌شود. تولید ماشین تراش، سختی‌سنج متحرک و ثابت، دستگاه‌های جوشکاری آرگون و یاتاقان‌ها بخشی از دستگاه‌هایی هست که درون این شرکت دانش بنیان تولید می‌شود.

مصرف آنتی بیوتیک ‌درون کشور بالاست و مقاومت دارویی موجب شده تا استفاده کردن از آنتی بیوتیک‌ها کارامدی لازم را نداشته باشد. تولید کیت‌های تشخیصی و آنتی بیوتیک‌ها، کارِ «کارما» هست. این کیت‌ها، اگرچه با یک دهم قیمت نمونه خارجی ساخته می‌شود ولی از کیفیت نمونه مشابه، چیزی کم ندارد.

آنتی بیوگراف، دستگاهی که آنتی بیوتیک‌ها را می‌خواند و به پزشک درون تشخیص آنتی بیوتیک مناسب بیماری یاری می‌دهد. دستگاهی فناور که توسط شرکت دانش بنیان کارماآزمااندیش به بازار سلامت کشور عرضه شده هست.

این دستگاه که ثبت پتنت میان‌المللی آن با حمایت معاونت علمی انجام می‌شود، دارای بازار بسیار خوبی هست و قرار هست ۸۰۰ نمونه از این دستگاه، روانه بازار شود.

دستگاه‌های الکتروریسی صنعتی و نیمه صنعتی از تولیدات یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان هست. دستگاه‌ های ریسندگی الیاف نانویی توسط این شرکت دانش بنیان به بازار محصولاتی چون فیلترهای خودرویی، ماسک‌های بهداشتی می‌رود.

راهروی باریک درون مرکز رشد زیست فناوری به یک محیط آزمایشگاهی منتهی می‌شود. تولید استارترهای لبنیات و تولید محصولات پروبیوتیکی طیور و دام، با اهمیت ترین دستاورد یکی دیگر از شرکت‌های دانش‌بنیان هست؛ شرکت دانش بنیانی که درون مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری استقرار دارد و توانسته هست بانک میکروبی بسیار غنی با بیش از ۱۰۰ سویه شناسنامه دار و پرکاربرد درون صنعت زیست‌فناوری را گردآوری کند. ماست‌هایی به بازدیدکننده‌ها تعارف می‌شود و طعم شیرین فناوری را برایشان تداعی می‌کند.

نور شدید دستگاه، حتی از پشت عینک‌های مخصوص هم نمایان هست. این‌جا، دستگاه‌های دستگاه‌های جوش لیزر تراشکاری لیزری توسط یکی از شرکت‌ها ساخته می‌شود. دانشی پیشرفته که اکنون درون یک شرکت دانش بنیان، بومی سازی شده هست، توانسته زمینه ساز اشتغال و ثروت آفرینی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی شود.

بخشی از تجهیزات این شرکت دانش بنیان به کمک نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاه «ساخت ایران» به دانشگاه‌ها رفته هست.

جولان ریزجلبک‌ها

لوله‌های سبزرنگ تا انتهای سوله ادامه دارد. شاید کمتر کسی باور می‌کرد که جلبک هم، خط تولید داشته باشد ولی فناوری امروز از این فرآورده یک محصول ارزش آفرین ساخته هست. امروز نیز نخستین خط تولید ریزجلبک مورد استفاده کردن درون صنایع غذایی و صنعت دام و طیور شرکت دانش بنیان افتتاح شد.

این خط تولید، یکی از بزرگترین خطوط تولید ریز جلبک با سرمایه‌گذاری قسمت خصوصی هست که با حمایت اولیه معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *