غلامی: مراکز کوچک دانشگاهی درون ساماندهی آموزش عالی انتخاب تکلیف می‌شوند

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، منصور غلامی وزیر علوم، بررسی ها و فناوری درون اجلاس  سراسری کارگروه های تخصصی برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی گفت: آموزش عالی کشور به خصوص درون تحول قسمت آموزش برنامه هایی تدوین شده هست.

وی افزود: درصورتیکه به تاریخچه چهل ساله آموزش عالی نگاه کنیم، بسیاری از فعالیت های ما درون قالب قدیمی باقی مانده درون حالی که تحول درون آموزش عالی  به سرعت انجام می شود.

وزیر علوم ادامه داد: تغییر درون عناوین درس ها و گروههای آموزشی و تغییر درون رویکرد و‌ماموریت اهمیت دارد و آنچه انتظار داریم این هست که تغییر و تحول درون وضع مراکز آموزش، محتوا و دروس ایجاد شود.

وی اضافه کرد:انتظار جامعه نیز از ما این هست که این تحولات درون راستای احتیاج جامعه صورت بگیرد،البته درون سیستم های اجرایی ما فرصت کافی ازبرای تغییر و تحول وجود دارد.

غلامی افزود:همکاران ما درون دانشگاههای مختلف این وظیفه را تعریف کنند که نقدها را به سمت مجموعه متمرکز وزارت علوم که وظیفه هماهنگی و تطبیق را دارد، پیش ببرند.

وی با بیان اینکه بدون اشخاص متخصص و گروههای برنامه ریز ، این تحول ایجاد نمی شود، گفت: درون یک مقطع زمانی خاصی قرار گرفتیم که هم برنامه های مصوب ملی و هم برنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی ما را موظف به تحول کردند علاوه بر این موسسات و دانشگاهها نیز از ما این تحول را خواستارند.

غلامی ادامه داد:ما درون یک قسمت درون قالب ساماندهی آموزش عالی، تکلیف مراکز آموزش عالی با ابعاد کوچک را معلوم کنیم.

وی تصریح کرد:خوشبختانه سال گذشته درون حوزه ستادی وزارت علوم فعالیت هایی صورت گرفت و‌طرح اولیه ایجاد شد.

وزیر علوم ادامه داد:به عنوان یک عضو هیات علمی می گویم که وظیفه استاد آموزش جدیدترین علوم هست ولی طبیعی هست بعضی از این علوم هم اکنون درون جامعه ما کاربرد ندارد و من این ایراد را وارد می دانم که اساتید به من ابلاغ می‌کنند.

وی گفت:برنامه ریزی و از طرفی کمک و نظارت بر اجرای این طرح  اهمیت ویژه ای ازبرای تربیت فارغ‌التحصیلان کارآمد دارد، درون حوزه ساماندهی و برنامه ریزی دوره ها، رشته ها و مقاطع احتیاج به آمایش و پیمایش سطح جامعه داریم.

وزیر علو م تاکید کرد: باید ازبرای برنامه ریزی موثر تلاش کنیم و درون آموزش عالی هم باید یک حرکت پیوسته انجام دهیم درون غیر این صورت دچار عدم انطباق می‌شویم. با توجه به دسترسی های موجود و همکاری اساتید و‌دانشجویان دیگر می توانیم ازبرای تدوین یک برنامه موثر از آنها کمک بگیریم.

وی اضافه کرد: درون تعریف و‌تدوین رشته های تازه می توانیم از تجربیات سایر کشورها استفاده کردن کنیم و باید نگاهمان درون تحول به سمت جامعه خودمان باشد.

غلامی درون ادامه بیان کرد: رشد علمی که به آن دست پیدا کردیم، علی رغم نقدهای موجود که چاپ مقالات چه تاثیری دارد؛ این نکته را می گویم که ما درون این قسمت باید درون دنیا فعال باشیم تا به حضور دانشگاهها درون عرصه میان الملل کمک کند.

وی تاکید کرد: درون برنامه های مقاطع کاردانی و کارشناسی درون خصوص تعداد واحد و نوع دروس باید تحول جدی داشته باشیم. ازبرای حوزه تحصیلات تکمیلی نیز باید دوره های تکمیلی داشته باشیم.

وزیر علوم ادامه داد: باید باور و اعتقاد به اثر گذاری دانشگاهها و‌مراکز علمی را تقویت کنیم و باور مسئولین را به سمتی ببریم که دانشگاهها و متخصصین دانشگاهی می توانند به حل مشکلات جامعه کمک کنند.

وی درون آخر خاطر نشان کرد: خوشه های علمی درون دانشگاهها تشکیل شده و ماموریت رییس جمهور به دکتر نیلی ازبرای تحقیق موضوع سیلاب ها نشان از اعتماد به دانشگاهها دارد و به تقویت باور به دانشگاه کمک می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *