قرآن نسخه ابدی و درمان بحران هاست

دکتر حسین خنیفر، رییس دانشگاه فرهنگیان درون آیین گشایش قسمت دانشگاهی بیست و هفتمین دوره نمایشگاه میان المللی قرآن کریم، قرآن را نسخه ابدی و درمان بحران ها خواند و گفت: تکریم قرآن کریم، کرم الهی درون ماه کریم هست.

به گفته معاونت فرهنگی و اجتماعی فرهنگیان، آیین گشایش قسمت دانشگاهی بیست و هفتمین دوره نمایشگاه میان المللی قرآن کریم روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه جاری با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، دکتر کاظمی، معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش، دکتر فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد اسلامی، دکتر حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان و نیز جمعی از دانشجویان، مدیران و مسئولان فرهنگی و قرآنی دستگاه های حاضر درون این قسمت برگزار شد.

دکتر خنیفر درون شروع این مراسم با تبریک ایام بزرگداشت مقام معلم و نیز فرارسیدن ماه مبارک رمضان، تکریم قرآن کریم را کرم الهی درون ماه کریم خواند و گفت: عرفا معتقدند سه نوع سخن داریم؛ یک سخن، سخن انسان با خدا یا همان دعا هست؛ سخن دیگر سخن خدا با انسان و انسان با خدا یا همان نماز هست و یک سخن نیز سخن خداوند با انسان یا همان قرآن هست.

رییس دانشگاه فرهنگیان، قرآن کریم را سخن خدا با انسان، قانون اساسی و اساس قانونی انسان دانست و افزود: قاطبه مفسرانی که بر روی قرآن کار کرده اند درون هر زمانی معتقدند که خودشان بهترین نکات قرآن را گفته اند درون صورتی که مفسران پس از آن ها کشفیات بزرگ تر و حیرت آورتری پیدا کرده اند؛ از کشفیات طبیعی گرفته تا کشفیات طبی و همه این موارد اعجازاتی هست افزون بر موضوعاتی نظیر هدایت، رحمانیت، مودت، محبت، شفقت، ارشاد و …که درون قرآن آمده هست.

رئیس ستاد عالی قسمت دانشگاهی بیست و هفتمین دوره نمایشگاه میان المللی قرآن کریم با اشاره به حیرت مستشرقینی نظیر گوته، آنه ماری شیمل، آرتور آربری، هنری کوربن، تولستوی و …درون برابر روح قرآن کریم گفت: تولستوی که روح ادبیات روس به شمار می رود و بزرگترین نویسندگان جهان آثار وی نظیر «جنگ و صلح» را برترین آثار ادبیات جهان قلمداد می کنند، قرآن را نخستین و آخرین کتاب بشری می داند که ماهیت لاهوتی دارد.

وی با اشاره به اینکه نخستین نمایشگاه قرآن کریم درون وقت پیامبر اتفاق افتاده هست گفت: زمانی که جناب روزبه یا همان سلمان محمدی یا سلمان فارسی سوره «حمد» را به فارسی ترجمه و خدمت پیامبر عرضه کرد و پیامبر این ترجمه را به صحابه نشان می داد را شاید بتوان نخستین نمایشگاه قرآن کریم به شمار آورد و ما به عنوان یک ایرانی به آن افتخار می کنیم.

دکتر خنیفر با اشاره به اینکه «صحاح سته» اهل سنت و «کتب اربعه» شیعیان همگی از آثار ایرانیان هست، گفت: سخنران کنگره یهود چندین سال قبل جمله ای قابل تامل گفت؛ بدین مضمون که مادامی که مسلمانان به قرآن پایبند باشند، به مناسک حج به معنای حج واقعی بروند و امام حسین(ع) را به درستی بشناسند و ایشان را یاد کنند کسی نمی تواند بر آنان مسلط شود.

وی با اشاره به اینکه قرآن یک نسخه ابدی و نسخه درمان بحران هاست به حدیثی از امیرالمومنین اشاره کرد و گفت: امیر مومنان می فرمایند: هرگاه فتنه، آشوب، توطئه، کینه و نفرت مانند پاره های شب سیاه به سمت شما آمد به قرآن پناه برید.

رییس قسمت دانشگاهی بیست و هفتمین نمایشگاه میان المللی قرآن کریم با اشاره به افرادی نظیر میخائیل نعیمه، ادوارد عطیه، سلیمان کتانی، جرج جرداق و دیگر شیفتگان امام علی(ع) گفت: نعیمه درون خاطراتش از زندگی درون پاریس اشارات جالبی از جذب شدن فرانسویان به صدای خود درون هنگام تلاوت آیات قرآن دارد که قا بل تامل هست.

رییس دانشگاه فرهنگیان درون ادامه به تحقیق صورت گرفته درون یکی از بیمارستان های روانی اسپانیا اشاره کرد و گفت: بر اساس گفته این پژوهش هر دفعه ازبرای بیماران صوت قرآن پخش می شد، آنان آرام می شدند و این مورد همچون مثال های متعدد دیگری هست که همه از اعجازات شگفت قرآن حکایت دارد.

وی قصه «اصحاب کهف» را که درون قرآن درون ۳۰۹ کلمه آمده هست از جمله اعجازات عددی قرآن دانست که هم اکنون نتوانسته ایم به عمق و بطن اعجاز آن دست پیدا کنیم.

رییس دانشگاه فرهنگیان درون قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امام حسین امام عارفی بود که از ایشان غفلت کرده ایم به ذکر روایتی درون باب عاشورا پرداخت و گفت: درون لیله الاستمهال امام حسین(ع) حضرت ابوالفضل(ع) را به سوی شمر روانه می کند تا یک شب از وی فرصت گیرد؛ مهلتی که امام درون جواب به حضرت ابوالفضل(ع) هدف از آن را علاقه به خواندن قرآن عنوان می کند.

وی درون قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مرکز شیعه شناسی درون شهر استراسبورگ فرانسه و مراکزی نظیر آن تمام نسخه خطی و قدیمی شیعیان نظیر نسخ قرآن، مقاتل و … را گردآوری می کنند و به راحتی اجازه استفاده کردن از این آثار را نمی دهند، گفت: درون شیعه شناسی استراسبورگ هم اکنون ۳۰۹ مقتل نگهداری می شود درون حالی که شمار مقاتل درون دست ما به تعداد انگشتان یک دست نیز نمی رسد.

وی درون ادامه به حادثه کربلا پرداخت و گفت: همراهان امام درون این مسافرت حدود هزار نفر و تعداد شهدا ۲۴۵ تن بود و مشهور شدن عدد ۷۲ شهید به سرهایی اشاره دارد که بر نیزه رفته هست. از این تعداد شهدا ۲۱ نفر ایرانی بودند و ایرانی زدایی تاریخ امویان و عباسیان از جمله دلایلی هست که نامی از این شهدا درون منبع ها تاریخی ذکر نشده هست.

دکتر خنیفر با بیان اینکه کفر آشکار، فحش آشکار و ظلم آشکار از خصلت های بنی امیه بود، ویژگی دیگر آنان را ایرانی زدایی خواند و گفت: درون شبی که امام حسین(ع) طلب قرآن کرد و بیعت خویش را برداشت، ایرانی ها از جمله کسانی بودند که امام را ترک نکردند و با ایشان ماندند.

وی خاطرنشان کرد: درایت و فهم قرآن سبب می شود که ما به اولیا و پیشوایانمان درون تکریم و تحلیل قرآن پیشقدم شویم و این افتخار درون نمایشگاه امسال نصیب دانشگاه فرهنگیان شده هست که خدمتگزار دانشگاه ها و مراکز فرهنگی باشد و خدا را ازبرای این میزبانی شکر می گوییم.

گفتنی هست دانشگاه فرهنگیان میزبان قسمت دانشگاهی بیست و هفتمین دوره نمایشگاه میان المللی قرآن کریم هست.

وزارتین بهداشت و علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی، بسیج دانشجویی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری درون دانشگاه ها، دانشگاه فنی و حرفه ای، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و جهاد دانشگاهی، دستگاه های حاضر درون قسمت دانشگاهی نمایشگاه میان المللی قرآن کریم هستند.

بیست و هفتمین دوره نمایشگاه میان المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی » از ۲۱ اردیبهشت ماه جاری درون مصلی حضرت امام خمینی(ره) شروع به کار کرده هست و تا ۴ خردادماه پذیرای عموم علاقمندان هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *