ممنوعیت انتقال بلاعوض اموال موسسات به قسمت عمومی غیردولتی

به گفته گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم ، معاون اداری، مالی و مدیریت منبع ها وزارت علوم درون پنجمین نشست مدیریت درون آموزش عالی به تشریح آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی، سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه اداری و پشتیبانی وزارت علوم پرداخت.

محمدتقی نظرپور درون این نشست اظهار داشت: معاملاتی که انجام آن‌ها به تشخیص رئیس موسسه با نهادهای عمومی غیردولتی و موسسات تابعه که بیش از ۵۰ درصد سهام آن‌ها با مالکیت آن موسسه باشد، مجاز به انجام هست.

وی افزود: همچنین خرید کالاها و خدمت ها و حقوقی که دارای فروشنده انحصاری هست می‌توان بدون احتیاج به مناقصه نسبت به خرید آن کار کرد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منبع ها وزارت علوم با اشاره به تقسیم‌بندی دولت درون حوزه معاملات ادامه داد: دولت معاملات و خریدها را به ۳ دسته تقسیم کرده هست. امسال معاملات جزئی تا سقف ۲۵ میلیون تومان، معاملات متوسط تا ۲۵۰ میلیون تومان و بیش از آن نیز معاملات عمده انتخاب شده هست.

وی اظهار داشت: نصاب معاملات به تشخیص هیئت امنا قابل تغییر هست به طوری که هیئت امنای دانشگاه می‌تواند حدنصاب معاملات را درون هر سال تغییر (افزایش یا کاهش) دهد.

 نظرپور با اشاره به انجام معاملات جزئی، تصریح کرد: این نوع معامله با قید کمترین بهای ممکن به تشخیص و مسئولیت کارپرداز (مأمور خرید) معاملات متوسط با قید کمترین بهای ممکن، علاوه بر کارپرداز، تآیید مقام مافوق و مقام مجاز و ازبرای معاملات عمده از طریق برگزاری مناقصه عمومی انجام می‌شود. لازم به ذکر هست که ازبرای معاملات عمده‌ای که از محل اعتبار برنامه بررسی ها موسسه انجام می‌شود، منتشر شدن آگهی و رعایت تشریفات مناقصه الزامی نیست.

معاون اداری، مالی و مدیریت منبع ها وزارت علوم درون ادامه مطرح کرد: انتقال موقت یا دائم اموال مازاد بر احتیاج موسسه به سایر دستگاه‌های دولتی اعم از موسسات علمی، آموزشی و پژوهشی عمومی غیردولتی و خیریه با رعایت دستورالعمل پیوست شماره ۴ آیین‌نامه مجاز هست. همچنین انتقال بلاعوض اموال موسسه به قسمت غیردولتی کاملاً ممنوع هست.
 نظرپور بیان کرد: موسسه مجاز هست به قصد ایجاد فضاهای آموزشی و رفاهی پس از تصویب هیئت رئیسه و اخذ موافقت هیئت امنا، نسبت به عقد قرارداد مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی کار کند. رئیس موسسه می‌تواند حق استفاده کردن از اموال غیر مصرفی مازاد بر احتیاج خود اعم از منقول و غیر منقول را بطور موقت و بدون ترک مالکانه واگذار کند و درآمد حاصل از آن، به عنوان درآمد اختصاصی موسسه تلقی می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *