پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت شروع سال ۱۳۹۸

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؛ رهبر انقلاب اسلامی درون پیامی به‌مناسبت شروع سال ۱۳۹۸، سال تازه را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر هست:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر اللّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الی احسن الحال

خدا را شکرگزارم که مقدّر فرمود امسال هم عید نوروز را که با میلاد مسعود امیر مومنان و مولای متّقیان همزمان شده هست، به ملّت عزیز ایران تبریک عرض کنم؛ عیدتان مبارک هم‌میهنان عزیز! امیدوارم همه‌ی شما با سعادت، با سلامت جسمی، با دل شاد و با توفیقات روزافزون مادّی و معنوی ان‌شاءالله این سال تازه را بگذرانید. تبریک ویژه عرض میکنم به خانواده‌ی معظّم شهیدان و به جانبازان عزیز و خانواده‌های آنها، و درود بسیار میفرستم به روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح مطهّر شهیدان.

سال پُرماجرایی را گذراندیم. درون این سالی که گذشت، ملّت ایران به معنی واقعی خوش درخشید. دشمنان نقشه‌ها کشیده بودند، نقشه‌ها داشتند ازبرای ملّت ایران. صلابت ملّت و بصیرت ملّت و همّت جوانان، نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد. درون مقابلِ تحریم های شدید و به قول خودشان بی‌سابقه‌ی آمریکا و اروپا، ملّت ایران، هم درون عرصه‌ی سیاسی، هم درون عرصه‌ی اقتصادی یک واکنش محکم و مقتدرانه‌ای از خود نشان داد.

درون عرصه‌ی سیاسی، مظهر این واکنش راهپیمایی عظیم بیست‌ودوّم بهمن و موضع‌گیری‌های مردم درون طول ماه‌های این سال بود. مظهر موضع‌گیریِ تقابل اقتصادی، [عبارت هست از] افزایش ابتکارات علمی و فنّی، افزایش چشمگیر شرکت های دانش‌بنیان، افزایش تولیدات زیربنائی و اساسی داخلی که از جمله همین چند روز قبل از این، افتتاح فازهای متعدّد گاز جنوب کشور و قبل از آن، افتتاح پالایشگاه بزرگ بندرعبّاس و از این قبیل کارهایی که انجام گرفته، بود. بنابراین ملّت درون مقابل دشمنیِ دشمنان و خباثت دشمنان توانست قدرت خود، هیبت خود، و عظمت خود را نشان بدهد و آبروی ملّت ما و آبروی انقلاب ما و آبروی نظام جمهوری اسلامی ما بحمدالله افزایش پیدا کرد.

مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی هست؛ بخصوص درون این ماه‌های گذشته، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط هست به مدیریّت های نارسا درون زمینه‌ی مسائل اقتصادی که اینها حتما بایستی جبران بشود. برنامه‌هایی وجود دارد، تدابیری اندیشیده شده که ان‌شاءالله این تدابیر درون طول سال جاری، سالی که امروز از این لحظه شروع می شود -سال ۹۸- بایستی به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را احساس بکنند. آنچه من عرض می کنم، این هست که مسئله‌ی فوری کشور و مسئله‌ی جدّی کشور و اولویّت کشور فعلاً مسئله‌ی «اقتصاد» هست. درون مسئله‌ی اقتصاد مسائلی که داریم زیاد هست: بحث کاهش ارزش پول ملّی یک مسئله‌ی با اهمیت هست، بحث قدرت خرید مردم همین جور، بحث مشکل کارخانجات و کم‌کاری و احیاناً تعطیل بعضی از کارخانجات از این قبیل هست. این ها مشکلات هست. آنچه من مطالعه کردم و از نظر کارشناس‌ها استفاده کردن کردم، کلید این همه، عبارت هست از «توسعه‌ی تولید ملّی».

سال ۹۷ را ما سال «حمایت از کالای ایرانی» عنوان کردیم. نمیتوانم بگویم که این شعار به طور کامل عملی شد، امّا میتوانم بگویم این شعار به صورت وسیعی مورد توجّه قرار گرفت و درون بسیاری از موارد، این شعار از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت و عمل شد و همین قطعاً تاثیر خواهد داشت. امسال مسئله‌ی «تولید» مطرح هست. میخواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله درون سخنرانی روز ویّل سال توضیح خواهم داد که قصد از تولید چیست. تولید درصورتیکه چنانچه به مسیر بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تامین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند. لذاست که مسئله‌ی تولید به نظر من مسئله‌ی محوری امسال هست؛ لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق تولید». باید همه تلاش کنند تولید درون کشور رونق پیدا کند. از ویّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری درون کشور محسوس باشد. درصورتیکه این [طور] شد، امیدواریم که ان‌شاءالله حلّ مشکل اقتصادی مسیر بیفتد.

سلام و صلوات و درود قلبی خودم را به پیشگاه ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) عرض میکنم و دعای آن بزرگوار را ازبرای شما ملّت عزیز مسئلت میکنم و سعادت ملّت ایران و همه‌ی ملّت هایی که نوروز را گرامی میدارند، از خدای متعال مسئلت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمهالله و برکاته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *