کشف آب آشامیدنی درون ستاره دنباله دار

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از تک اکسپلوریست، محققان می گویند درون یک ستاره دنباله دار که درون دسامبر سال ۲۰۱۸ از نزدیکی زمین عبور کرده، مقادیری آب پیدا کرده اند که از نظر ساختار شباهت زیادی با آب موجود درون اقیانوس های کره زمین دارد.

این ستاره دنباله دار Wirtanen یا کریسمس نامیده می شود و کشف آب درون آن دانشمندان را شگفت زده کرده هست.

کشف آب درون ستاره دنباله دار مذکور توسط یک رصدخانه هوایی موسوم به رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ صورت گرفته که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۷ شروع کرده هست.

این رصدخانه به طور مشترک متعلق به مرکز هوافضای آلمان و ناسا هست، و بر روی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ مدل اس پی سوار هست، و مجهز به یک منعکس‌کنندهٔ دو و نیم متری هست که ازبرای رصد آسمان درون طیف ۱ تا ۶۵۵ میکرومتر طراحی گردیده هست.

قابلیت پرواز این رصدخانه درون ارتفاع ۱۲ کیلومتری به هر نقطه از زمین این مزیت را دارد که از ۸۵٪ لایهٔ رطوبتی جو زمین فراتر رفته و امواج مادون قرمز از فضا را دریافت می‌کند.

هم اکنون معلوم نیست منبع آب موجود درون این ستاره دنباله دار چیست. ولی حل شدن این معما مسیر را ازبرای پی بردن به منشا حیات و نحوه شکل گیری سیارات منظومه شمسی هموار خواهد کرد. با توجه به اینکه ستاره دنباله دار یادشده یک دفعه دیگر درون نوامبر سال ۲۰۲۱ از کنار زمین خواهد گذشت، زمینه ازبرای تحقیق بیشتر درون این زمینه فراهم می شود.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *