کمک دانش فضایی به زمینی‌ها/ از کاهش خسارات بلایای طبیعی تا کمک به کشاورزان و پزشکان

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، ایران درون کنار کشورهایی مانند امریکا، روسیه، اروپا و کانادا جز ۹ کشور برتر دنیا درون ساخت ماهواره هست.

ایران رتبه نخست منطقه را درون دانش فضایی دارد، ایران درون زمینه پرتاب و زیر ساخت‌ها رتبه دوم، درون علوم اکتشافات رتبه دوم، درون قسمت سنجش از مسیر دور پنجم، درون حوزه مخابرات رتبه هفتم، درون قسمت فناوری‌های ماهواره رتبه پنجم و درون قسمت ناوبری رتبه دوم درون منطقه را از آن خود کرده هست.

تمام این افتخارات ازبرای هر ایرانی با غرور و اقتدار بسیار همراه هست ولی این آمار فوق‌العاده محققان ایرانی این مساله را نیز به ذهن عامه مردم متبادر می‌کند که دانش فضایی چه تاثیری درون زندگی روزمره مردم دارد و آیا پیشرفت درون این حوزه می‌تواند درون بهبود زندگی فردی و اجتماعی هم اثرگذار باشد؟

ازبرای جواب به این سوال ابتدا باید بدانیم فناوری فضایی چیست؟

فناوری فضایی مجموعه‌ای از دانش‌ها و فناوری‌هایی هست که بشر ازبرای تحقیق فضای اطراف کره زمین و سایر اجرام آسمانی، کار به مسافرت، اقامت درون آن، تحقیق و داده‌برداری رباتیک و غیر رباتیک می‌کند.

کشورهای مختلف تلاش کرده‌اند درون این زمینه دست به فعالیت‌هایی بزنند و با استفاده کردن از فناوری‌های فضایی جایگاهی ازبرای خود درون سطح میان الملل ایجاد کنند که ایران نیز توانسته درون این زمینه خود را درون جمع کشورهای قدرتمند قرار دهد.

با توجه به تاثیر فناوری فضایی درون زندگی روزمره مردم و کاربرد این علم درون بهبود کیفیت زندگی، شنیدن اخبار پیشرفت ایران درون این علم ازبرای مردم بسیار خوشایند هست.

* فضا و زندگی روزمره

امروزه فضا فرصتی ازبرای خلق ثروت هست، حتی فناوری فضایی درون زندگی روزمره مردم نیز اثرگذار هست. به طوری که محققان درصدد این هستند که از علم فضایی ازبرای بهبود زندگی بهره ببرند.

استفاده کردن از دانش فضایی درون تلفن همراه،‌ ماهواره‌ها، خدمت ها بانکی، هواشناسی و کشاورزی از جمله تاثیرات دانش فضایی درون زندگی روزمره هست.

* دانش فضایی دستیار کشاورزان می‌شود

سامانه پایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی درون مرحله نخست ازبرای پایش برنج سه استان کشور اجرایی شد، درون این روش با درون نظر گرفتن فرآیند ۱۰ روزه تولید یک محصول کشاورزی نقشه کاربردی ازبرای آن تهیه شده و با استفاده کردن از نقشه میزان تولید محصول تا آخر سال تخمین زده می شود.

مهمترین کاربرد این سامانه درون تضمین پذیربودن تولید محصولات کشاورزی انتخاب شده هست؛ همچنین می توان از این روش خسارت های احتمالی به محصولات کشاورزی را برآورد کرد که درون نتیجه این روش صرفه جویی درون خرج و کارکردها را درون پی دارد.

ماهواره‌ها مانند ماهواره دانشجویی پیام که از سوی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده نیز درون بحث پایش امور کشاورزی تاثیر گذار هست.

ماهواره پیام می‌تواند کار تصویربرداری زمین‌های کشاورزی را انجام دهد که از این طریق نیازهای کشاورزی کشور معلوم شده و ازبرای رفع آن کار می‌شود.

عملکرد ماهواره پیام د‌ر زمینه پایش زمین‌های کشاورزی و منبع ها طبیعی صورت می‌گیرد، همچنین بر‌ا‌ی مانیتورینگ نفت و گاز هم می‌تواند از پیام‌های تصویری این ماهواره استفاده کردن کر‌د.

* دانش فضایی به کمک پزشکان می‌آید

پیشرفت‌های گذشته درون فناوری فضایی درون حال حاضر منجر به تحول چشمگیری درون فناوری تصویر برداری شده هست. یکی از این فناوری‌ها سیستم ماموگرافی دیجیتال هست که این سیستم به طور دقیقی نمونه برداری از سینه را امکان پذیر می سازد.

درون واقع فناوری فضایی سبب شد ماموگرافی دیجیتال مستقیم ظرف کمتر از ۲ سال پیشرفت قابل توجهی داشته باشد و درون تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه موثر باشد.

نتیجه بررسی ها دانشمندان و پزشکان درون زمینه فضا، کشف روش‌های نوین درمان پزشکی و ارتقای بهداشت و سلامت بر روی زمین بوده هست. به طور نمونه می‌توان به ساخت وسایل قرارگیری درون بطن قلب (ventricular assist device) ازبرای بیمارانی که دچار نارسایی قلبی هستند و منتظر پیوند قلب هستند اشاره کرد.

پیشرفت درون تکنیک‌های تله مدیسین که به پزشکان این امکان را می‌دهد که بتوانند بیماران را درون نقاط دور افتاده تحت مراقبت و درمان قرار دهند و همچنین درون سفرهای فضایی بیماری و مشکلات بهداشتی فضانوردان را تشخیص دهند و درمان کنند نیز از نتایج این بررسی ها هست.

یکی از این موارد ساخت سنسورهای غیر تهاجمی ازبرای تحقیق عملکرد عضلانی و بازتوانی بیماران هست، این سنسورها بدون احتیاج به وارد کردن سوزن زیر پوست به طور مستقیم روی پوست قرار می‌گیرند و با استفاده کردن از امواج مادون قرمز pH عضله و میزان مصرف اکسیژن آن را اندازه می‌گیرند.

همچنین ساخت دستگاه‌های قابل حمل، سبک و اولتراسونیک ازبرای تشخیص و درمان‌های پزشکی که به کمک آنها می‌توان خونریزی‌های داخلی، تومورهای بدخیم را تشخیص داد و ازبرای شکستن سنگ‌های همه از آنها استفاده کردن کرد.

* فضا و زیست‌شناسی

زیست‌شناسی فضا به مطالعه چگونگی جواب جانوران و گیاهان به بردار جاذبه و نحوه سازگار شدن آنها با سطوح مختلف جاذبه می‌پردازد. بررسی ها درون این زمینه درون سطوح مختلف، از بررسی ها مولکولی گرفته تا مطالعه سلول، بافت، موجود زنده، اکولوژی، تکوین و تکامل، انتخاب اثرات پرتوها (زیست‌شناسی پرتوها) بر روی موجودات زنده و همچنین استفاده کردن از سلول‌ها ازبرای تولید پروتئین‌ها و مولکول‌های باارزش (زیست‌فناوری) ادامه دارد.

این مطالعات موجب افزایش دانش زیست‌شناسی و درک بهتر ما از واکنش‌های اساسی زیست‌شناسی شده هست.

مطالعه پرتوهای کیهانی و تاثیر آن بر موجودات زنده، درون مقابله با اثرات مخرب پرتویی و توسعه داروهای مناسب ازبرای جلوگیری یا کاهش اثرات پرتودرمانی موثر بوده هست. 

* هواشناسی از طریق دانش فضایی

امروزه یکی از کاربردهای با اهمیت داده‌های ماهواره‌ای، سنجش از دور هست که یک روش کسب داده و اطلاعات از اجسام، بدون تماس فیزیکی با آنها به شمار می‌آید. سهل الوصول بودن داده‌ها، دسترسی سریع به نقاط دور افتاده و دقت بالای آنها از امتیازات خاص این روش محسوب می‌شود. سنجش از دور درون بسیاری از زمینه‌های علمی و تحقیقاتی چون زمین شناسی، آب شناسی، معدن، شیلات، جغرافیا، مطالعات زیست‌شناسی، مطالعات زیست‌محیطی، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، هواشناسی، کشاورزی، جنگلداری، توسعه اراضی و به طورکلی مدیریت منبع ها زمینی و غیره کاربرد دارد و از آن می توان ازبرای تحقیق تغییرات دوره‌ای پدیده‌های سطح زمین، تحقیق تغییر مسیر رودخانه‌ها، تغییر حد و مرز پیکره‌های آبی، تغییر مورفولوژی سطح زمین، انتخاب حد و مرز پدیده‌های زمینی اعم از مرز انواع خاک‌ها، گیاهان، محصولات کشاورزی گوناگون، پیش بینی وضع هوا و اندازه‌گیری میزان خسارت ناشی از بلایای طبیعی،کشف آلودگی آب‌ها و لکه‌های نفتی درون سطح دریا، اکتشافات معدنی استفاده کردن کرد.

* مطالعات منبع ها آب

مطالعه آبهای سطحی منطقه و تهیه نقشه آبراهه‌ها، تحقیق تغییر مسیر رودخانه‌ها بر اثر عوامل طبیعی یا مصنوعی، تخمین میزان آب سطحی هر منطقه نیز از کاربرد داده‌های ماهواره‌ای هست.

کشور ما از جمله کشورهایی هست که با وجود داشتن منبع ها ‌آب های سطحی درون بسیاری مناطق از مشکل کم آبی رنج می‌برد، که استفاده کردن از تکنولوژی نوین و به دست آوردن اطلاعات دقیق می‌تواند مسیر گشای استفاده کردن بهتر از منبع ها آب کشور باشد.

* مطالعه بلایای طبیعی

 امروزه برآورد میزان خسارت ناشی از بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله، آتشفشان، طوفان و غیره با استفاده کردن از داده‌های ماهواره‌ای بسیار متداول هست. انتخاب راهبرد مناسب ازبرای جلوگیری و کاهش خسارت بلایای طبیعی از جمله دیگر کاربردهای داده‌های ماهواره‌ای به شمار می‌آید. 

سیدجواد موسوی مشاور رئیس پژوهشگاه فضایی درون این زمینه می‌گوید: صنعت فضایی یک صنعت پیچیده هست، مجموعه فعالیت‌هایی که درون کشور انجام می‌شود بر توسعه دانش و فناوری تأکید دارد،

پروژه ماهواره پیام نیز دارای سنجنده‌هایی هست که ازبرای پایش زمین مؤثر هست و بعضی نیازها را برطرف می‌کند.

این ماهواره‌ها درون حوزه‌های سنجش از مسیر دور فعالیت دارند و نوع دیگری از این ماهواره‌ها می‌تواند رنگ‌ها را تشخیص دهد و قسمت زیادی از نیازهای کشور را تأمین می‌کند.

این ماهواره‌ها می‌توانند نیازهای حوزه کشاورزی و منبع ها آب را پوشش دهند، درون حوزه مخابراتی هم ماهواره‌ها با تکنیک پیچیده می‌تواند مفید باشد.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز درون این زمینه گفته هست: «لازم هست سازمان فضایی ایران ازبرای ترویج آثار و خدمت ها صنعت فضایی درون افزایش سطح رفاه اجتماعی میان آحاد جامعه برنامه ریزی کند و با تامین بودجه مورد احتیاج، نقش فناوری فضایی درون زندگی روزمره ازبرای مردم توضیح و آموزش داده شود تا سطح اطلاعات عمومی درون خصوص کاربردهای مفید این فناوری درون جامعه افزایش یابد.»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *