کنترل بیماری پارکینسون با حسگر حرکتی به کمک دانشمند ایرانی

به گفته خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از «.fau…edu»، پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک به سرپرستی «بهناز قرآنی» (Behnaz Ghoraani) حسگرهای حرکتی توسعه داده‌اند که بیماران مبتلا به پارکینسون توسط آنها می‌توانند علائم این بیماری را کنترل کنند.

بیماری پارکینسون (PD) یک اختلال مزمن و پیشرفته عصبی هست که حدود ۶ میلیون نفر درون سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و انتظار می‌رود این نرخ تا سال ۲۰۴۰ دو برابر شود.

پارکینسون چند علامت اصلی دارد که می‌توان به ارتعاش و لرزش دست و پا درون حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل اشاره کرد.

درون مراحل اولیه بیماری، ارتعاش اندام ملایم و معمولاً درون یک سمت بدن وجود دارد و احتیاجی نیز به درمان ندارد؛ ولی با پیشرفت بیماری فردی که دست لرزان خود را درون جیب یا پشت خود پنهان می‌کند یا چیزی را ازبرای کنترل ارتعاش مدام درون دست می‌گیرد، دیگر قادر به پنهان کردن لرزش‌های شدید اندام به‌ویژه به هنگامی که می‌خواهد تمرکز بیشتری به خود دهد، نیست.

چهار علامت شایع بیماری ارتعاش دست و پا درون حالت استراحت (لرزش بیمار همزمان با ارتعاش دست و پا درون حالت استراحت) آرام شدن حرکت (برادیکینزیا / Bradykinesia) سختی حرکت (و خشک شدن) دست و پا یا بدن تعادل بد (تعادل ضعیف) درون حالی‌که دو یا بیشتر از این علایم درون بیمار دیده شود، مخصوصاً زمانی که درون یک سمت بیشتر از سمت دیگر پدیدار شود، تشخیص پارکینسون داده می‌شود مگر اینکه علایم دیگری همزمان وجود داشته باشد که بیماری دیگری را نمایان کند.

بیمار ممکن هست درون اوایل، بیماری را با لرزش دست و پا یا با ضعیف شدن حرکت احساس کند و دریابد که انجام هر کاری بیشتر از حد معمول طول می‌کشد یا اینکه سختی و خشک شدن حرکت دست و ضعف تعادل را تجربه می‌کند.

نخستین نشانه‌های پارکینسون مجموعه‌ای متفاوت از ارتعاش، برادیکنزیا، سفت شدن عضلات و تعادل ضعیف هستند؛ معمولاً علایم پارکینسون ابتدا درون یک سمت بدن پدیدار می‌شوند و با گذشت وقت به سمت دیگر هم مسیر پیدا می‌کنند.

محققان دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه فلوریدا آتلانتیک، یک مسیر نوآورانه مطمئن به قصد تشخیص و نظارت بر وضعیت داروهای ON و OFF درون بیماران مبتلا به پارکینسون را ایجاد کرده‌اند. 

پژوهشگران این دانشگاه به رهبری «بهناز قرآنی» پژوهشگر ایرانی، موفق به توسعه حسگرهای پوشیدنی حرکتی شدند که طی آن یک سیستم که درون آن دو حسگر حرکتی «KinetiSense» وجود دارند، به مچ دست و مچ پای بیمار متصل می‌شوند و لرزش این قسمت‌های بدن آنها را کنترل می‌کنند.

بیماران درون هر ساعاتی از روز و درون هر شرایطی می‌توانند این حسگرها را بپوشند و اجازه دهند تا این حسگرها داده‌های جمع‌آوری شده آنها را تجزیه و تحلیل کنند.

یافته‌های این مطالعه درون مجله «Medical Engineering and Physics» منتشر شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *